Vynášanie Moreny
Piatok, 03 Apríl 2015 22:11
IMG_5065Folklórny súbor DÚHA v nedeľu 29. marca 2015 pripravil ukážku vynášania Moreny. V duchu tradícií mala Morena podobu slamenej figuríny oblečenej do sviatočného ženského kroja. Sprievod s Morenou prešiel obcou. Pri hasičskej zbrojnici folklórny súbor predviedol svoj tanečný program a následne Morenu, vyzliekli, zapálili a hodili do vody. Na znak príchodu jari ozdobili vetvičku stužkami (letečko). Podľa povery sa vynesením Moreny, ako symbolu zimy, mala magicky privolať jar, teda teplo.
Tento zvyk sa v našej obci obnovil po 50-tich rokoch. FS DÚHA sa snaží zachovávať rôzne ročné obyčaje a zvyky.


Fotogaléria z vynášania Moreny
 


otazka
kalendar_krasnany
 
logo_IROP_www_m

logo_Interreg_PL-SK

           
PARTNERI OBCE         

   logo_KMS

  euroregion

   logo_MAS_TD
  logo_Zdruzenie_obci_MTD
 
 logo_MY_ZN_medialny_partner_Krasnany

Vyrobil CBsoft, s.r.o. Powered by Joomla CMS!