Obec Krasňany stanovila prostredníctvom VZN č. 3/2023 miestny poplatok za rozvoj s účinnosťou od 01.01.2024.

Dokumenty na stiahnutie:
pdfVZN obce č. 3/2023 o miestnom poplatku za rozvoj

docxOznámenie o vzniku poplatkovej povinnosti poplatku za rozvoj

Miestny poplatok za rozvoj bol zavedený v súlade so zákonom č. 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku za rozvoj v znení zákona č. 375/2016 Z. z.. Zákon o miestnom poplatku za rozvoj určuje poplatkovú povinnosť za m2 novovzniknutej podlahovej plochy v nehnuteľnosti. Poplatok sa vyberá na základe údajov z právoplatného stavebného povolenia a je splatný do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o vyrubení poplatku.

Poplatníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej bolo ako stavebníkovi vydané:

• stavebné povolenie,
  • oznámenie k ohláseniu drobnej stavby,
  • rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením,
  • rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby.

V prípade, ak stavebník nezačne s výstavbou nehnuteľnosti a stavebné povolenie stratí platnosť, poplatková povinnosť zaniká a správca dane je povinný poplatok vrátiť. Ak poplatník neoznámi tento zánik poplatkovej povinnosti obci do 60 dní od dňa jej zániku, nárok na vrátenie poplatku zaniká.